Pakujemy z odzysku
Chcemy opowiedzieć Wam o czymś, co jest dla nas naprawdę ważne i podziękować wszystkim tym, którzy patrzą na ten temat tak samo jak my i nas w tym wspierają. Rzecz o opakowaniach przesyłkowych – śmieciach, które rosną wraz z rozwojem rynku e-commerce.
Z jednej strony w sklepach stacjonarnych powoli rozwija się trend anty-opakowaniowy. Powstają miejsca, w których produkty możemy zakupić do własnych wielorazowych opakowań. Nalać szampon, mydło, nasypać płatki owsiane, itp. ( jednym z takich punktów jest nasz partner Wrocławski sklep naGramy ).
Z drugiej strony sytuacja na rynku e-commerce wygląda całkowicie odwrotnie. W roku 2020 obroty w detalicznej sprzedaży online wzrosły o ok 41% osiągając wg. danych GUS 70 mld zł. W roku 2021 branża opakowań urosnąć miała o 8%, a znaczną część tego wzrostu generuje właśnie nieustannie rosnący e-commerce.
E-commerce jest wspaniały, wygodny, dostępny. Coraz lepiej rozwinięta logistyka i darmowe dostawy, sprawiają, że jeszcze częściej zamawiamy online nawet małe, pojedyncze przedmioty. W normalnym fizycznym sklepie każdy z nich trafiłby do naszej ekologicznej torby, a z niej do naszego domu. Jednak w świecie e-commerce musi zostać zapakowany w dodatkową w folię oraz karton. Aby dotrzeć do Was nasza malutka 100% ekologiczna pomadka do ust NaturBonum potrzebowałaby ok 15 cm kwadratowych folii bąbelkowej oraz niewielki kartonik lub kopertę z folią bąbelkową. Kartonik nie mógłby być za mały, ponieważ nie zmieści się na nim etykieta kurierska. Wszystko to po rozpakowaniu, w większości przypadków trafia do śmieci…
Każdy mieszkaniec Holandii wytworzył w 2020 roku średnio 520 kg śmieci, o 30 kg więcej niż rok wcześniej – poinformował holenderski urząd statystyczny (CBS). Ten wzrost tłumaczony jest częstszą pracą w domu, zamawianiem gotowych posiłków i zakupami przez internet.
Źródło: dlahandlu.pl
Rolka foli bąbelkowej nie jest droga. 50 cm szerokości i długości ok. 70m możemy kupić już w granicach 25 zł. W przypadku wysyłki e-commerce, cała ta rolka została wyprodukowana tylko po to, aby na 24 godziny owinąć jakiś produkt, a następnie wylądować na wysypisku. Wysypiska dziś to głównie plastik. Plastik jest już wszechobecny. W najprzeróżniejszych formach i postaciach wykrywany jest w glebie, oceanach, wodzie pitnej, jedzeniu, powietrzu, w układach trawiennych zwierząt, ale także w naszym krwioobiegu. Dziś z powodu e-handlu ta góra powstających odpadów zaczyna się gwałtownie powiększać o odpady tekturowe.
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku statystyczny Polak wytworzył 342 kg odpadów, czyli o 10 kg więcej niż w 2019 roku. Z 12,8 do 13,1 mln ton wzrosła rok do roku ilość zebranych odpadów komunalnych. Poziom recyklingu urósł jedynie o 1,7 proc.
Źródło: Interia Biznes
Gwałtowny wzrost handlu elektronicznego doprowadził do powstania wąskich gardeł w utylizacji materiałów opakowaniowych w USA. Według raportu przygotowanego przez theverge.com, konsumenci są pozostawiani na uboczu, a sprzedawcy umywają się od odpowiedzialności. Nie ma żadnej strategii zbytu ani przez sprzedawców, ani przez gminy. Ci ostatni stoją w obliczu znalezienia rozwiązania problemu 25% wzrostu odpadów (głównie chodzi o papier i tekturę). Przemysł recyklingowy znajduje się obecnie w kryzysie.
Źródło: ecommercenews.pl
Razem możemy być jeszcze troszkę bardziej eko
Zatem chcemy Wam powiedzieć, że od początku naszej działalności nie wysłaliśmy żadnej przesyłki w nowym zakupionym do tego celu kartonie. Nie zużyliśmy ani jednego centymetra nowej foli bąbelkowej. Wszystkie nasze wysyłki realizowane są w kartonach, tekturze oraz foli bąbelkowej z odzysku. W całości pozyskujemy ją samodzielnie m.in. od Was! Od naszych Partnerów, no i oczywiście z naszych prywatnych zasobów, które tworzą się nieustannie.
Owszem wymaga to nieco dodatkowej organizacji z naszej strony. Zamiast szybko i wygodnie zamawiać folię czy kartony online, regularnie odbieramy je od Was przy różnych okazjach. Pytamy kto ma, kto zebrał kto będzie miał :). Kartony i folia są z odzysku, ale dbamy o ich jakość. Stosujemy selekcję i używamy tylko czystych, sprawdzonych i zweryfikowanych kartonów i folii. Wspaniałe jest to, że zbieracie je i przetrzymujecie dla nas czasem nawet dość długo, ponieważ staramy się nie jeździć po nie extra. Dziękujemy Wam wszystkim!
Poniżej widzicie naszą gotową do wysyłki Sól karnalitową z Morza Martwego 3kg, zapakowaną w tekturę odzyskaną po meblach IKEA. Tak tak, czasem pakując dla Was paczki śmiejemy się patrząc na to z jaką tym razem marką pojadą w świat naturalne kosmetyki NaturBonum :).
W tym miejscu, aby wykluczyć wszelkie zbędne spekulacje 🙂 musimy dodać, że jedynym tworzywem, którego używamy do pakowania cięższych przesyłek jest taśma pakowa. Tam gdzie możemy stosujemy taśmę papierową, która jednak nie radzi sobie przy dużych ciężkich opakowaniach. Zwyczajnie pęka. Nad tym zagadnieniem również pracujemy i nieustannie testujemy różne rozwiązania, wierząc że wreszcie znajdziemy to, które się sprawdzi!
Tworzymy ręcznie robione, 100% naturalne kosmetyki do twarzy i ciała . Wykorzystujemy energię odnawialną i ekologiczne surowce. Chcemy, aby nasza działalność była jak najmniej uciążliwa dla środowiska naturalnego.